Mennyire függünk a Naptól ?
A napállandó megadja a Napból (1 CSE távolságból) egy másodperc alatt a légkör felső rétegének egy négyzetméterére, arra merőlegesen érkező energiát. Értéke csak viszonylag állandó (lásd lentebb), átlagosan 1367 W/m2-tel számolnak.
Az elmúlt évszázad(ok) során rengeteg kísérletet végeztek el a napállandó meghatározására.
Claude Servais Mathias Pouillet
fizikus egy vízzel telt edényben nyelette el a Nap sugárzását és mérte közben a hőmérséklet növekedését. Méréseit 1838-ban egy pyrheliométerrel végezte el. Mérési eredményei jól megközelítették a napállandó értékét .
Samuel Pierpont Langley
asztrofizikus az általa tervezett műszerrel ( bolométer ) mérte napállandó értékét 1883-ban. A bolométer kicsiny sugárzási energia mérésére alkalmas müszer. A benne levő tiszta fém elektromos ellenállása a hőmérséklet hatására változik.
A pirheliométerek egy másik fajtája:
Az Angström-féle pirheliométer két egymás mellett fekvő fekete fémszalag – termoelem aktív és passzív forrasztási pontjai. Az egyik ki van téve napsütésnek, a másik nincs, ez utóbbit az előbbi hőmérsékletére melegítjük elektromos árammal. A két szalag hőmérséklete akkor egyenlő, amikor a G galvanométer 0-t jelez, vagyis nem ad feszültséget a termométer. A szükséges áram értékét az A ampermérő mutatja, ebből és a feszültségből lehet kiszámolni az elektromos teljesítményt, amiből következtethetünk a sugárzás erősségére.
Sokáig azt hitték a tudósok, hogy - ahogy a neve is mutatja - a napállandó értéke állandó, pedig pontos mérésekkel bizonyítható, hogy a napállandó értéke az év során hónaponként is változik. A Föld - Nap távolság változik egyfolytában és a napállandó értéke is emiatt változik. A napállandó értéke csökken a légkörön való áthaladáskor részben elnyelik, részben visszaverik és szórják. A napállandó pontos értékét az űrben mérik, az elmúlt 2 évtized során számtalan műhold mérte már meg a napállandó értékét.